Ortopedia Dziecięca
zajmuje się diagnozowaniem chorób układu ruchu, ich leczeniem, a także profilaktyką. Pole działań ortopedy to nie tylko cały układ szkieletowy człowieka, ale także układ więzadłowo-stawowy, mięśniowy i powiązany z nimi układ krwionośny lub nerwowy. Skorzystanie z porady ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania od lekarza POZ. W przypadku wizyt prywatnych wystarczy tylko znaleźć odpowiedniego specjalistę i umówić się na płatną konsultację.
Kim jest ortopeda dziecięcy?
Lekarz ortopeda dziecięcy to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby układu ruchu, a także wady wrodzone u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Rola tego specjalisty jest naprawdę szczególna.
Dziecięcy ortopeda zapobiega powikłaniom w obrębie narządów ruchu, które nieleczone mogą pojawiać się w dojrzałym życiu i stanowić poważne utrudnienie w poruszaniu czy być początkiem niebezpiecznych schorzeń. Skierowania do ortopedy nie wolno w żadnym przypadku lekceważyć, a w szczególności, jeśli dotyczy ono dziecka. Bardzo często zaniedbania w tym obszarze doprowadzają do trwałego inwalidztwa.
Kiedy należy udać się do ortopedy dziecięcego? Oto najczęstsze przypadki:
• wady rozwojowe w zakresie układu ruchu u noworodka lub niemowlęcia,
• nieprawidłowe działanie mięśni lub stawów u malucha,
• zdiagnozowane skrzywienie kręgosłupa,
• stwierdzone płaskostopie,
• urazy u dziecka, typu złamanie, zwichnięcie lub skręcenie,
• powikłania po leczeniu operacyjnym ortopedycznym,
• wykrycie u dziecka opóźnień w rozwoju ruchowym,
• asymetria w wyglądzie narządów ruchu lub kości.
Niektóre wizyty u ortopedy dziecięcego są obowiązkowe. Przede wszystkim dotyczy to dzieci pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia w celu sprawdzenia prawidłowego rozwoju bioder. Po 8 miesiącach życia należy także skontrolować dziecko pod kątem ortopedycznym, gdyż w tym czasie zaczyna z reguły raczkować. Ostatnia obowiązkowa kontrola powinna mieć miejsce w czasie, kiedy dziecko zaczyna chodzić (pomiędzy 12 a 16 miesiącem życia).